MALAMUT W KYNOTERAPII

Chyba jedno z najczęstszych pytań dotyczących psa … „czy mój pies nadaje się do kynoterapii ?”
Tak naprawdę nie ma rasy psów, która byłaby w stu procentach rekomendowana do pracy w kynoterapii. Patrząc przez pryzmat rasy psów, do tego typu zajęć nadaje się każda rasa, z wyjątkiem ras bojowych i pilnujących. Natomiast biorąc pod uwagę konkretnego psa, nadaje się nawet nie rasowy, ale nie każdy jest predysponowany do tego typu zajęć. Szerszy opis wymagań dla psa terapeutycznego znajduje się na stronie opisującej kynoterapię.

Z uwagi na fakt, iż jestem hodowcą psów rasy Alaskan Malamute oraz członkiem Związku Kynologicznego w Polsce, tekst ten traktuje o malamutach i ich udziale w zajęciach kynoterapeutycznych, a zatem …

» Trochę historii

Alaskan Malamute to rasa pierwotna, ukształtowana dawno temu przez surowy klimat Alaski oraz potrzeby tamtejszego człowieka. Psy w typie północnym zawsze pracowały służąc człowiekowi przenosząc lub przeciągając ładunki, czy nawet towarzysząc w polowaniach na zwierzynę. Plemię Mahlemute wyhodowało psy wyjątkowo silne i wytrzymałe, mogące sprostać najsroższym wyzwaniom jakie przed ludami północy stawiała natura. Niedobór pożywienia powodował często konieczność przemieszczania całych wiosek w odległe miejsca, co bez psów byłoby niewykonalne. Mahlemuci w przeciwieństwie do innych inucickich plemion traktowali swoje psy dobrze, stąd dzisiejsza łagodność malamutów w stosunku do ludzi. Wyhodowali oni rasę nieprześcignioną jeśli idzie o siłę, wytrzymałość, niewielkie potrzeby energetyczne i chęć pracy. Dumne, niestrudzone psy, które za dobre traktowanie i miskę odwdzięczają się ciężką pracą i łagodnością.

Malamut jest serdeczny, żywiołowy i niezależny. Jego sylwetka i wilczy wygląd budzą respekt, jednak nie jest on psem obronnym. Jego stosunek do ludzi jest pokojowy. Nadaje się doskonale na przyjaciela człowieka aktywnego, który tak samo jak malamut kocha przygodę i ruch. Jest psem niezwykle silnym i wytrzymałym, co jest efektem wymagań jakie stawiała przed nim arktyczna rzeczywistość. Spacer z nim jest już sam w sobie sportowym wyzwaniem, ponieważ zwykle mocno ciągnie. Potrzeba pracy jest bardzo głęboko zakorzeniona w jego psychice. W polskiej ewidencji malamut należy do grupy V – Szpice, jednak w swojej ojczyźnie Ameryce reprezentuje grupę psów pracujących (working breeds). Często mówi się, że alaskan nie jest psem jednego pana, dlatego radośnie powita nawet złodzieja. Ma w sobie zakodowany nadal bardzo silny instynkt łowiecki.

» Na zajęciach

Suczka, z którą prowadzę zajęcia kynoterapii urodziła się w listopadzie 2009 roku.
Jest psem rodowodowym – pochodzi z renomowanej hodowli psów rasowych Alaskan Malamute – również zrzeszonej w Związku Kynologicznym w Polsce, z której psy takie jak moja suczka również biorą udział w zajęciach dogoterapii, jak również uczestniczą w licznych zawodach psich zaprzęgów.
Od czerwca 2014 roku Saba jest psem terapeutycznym klasy I.
W zajęciach uczestniczy bardzo chętnie i z zainteresowaniem śledzi poczynania dzieci biorących w nich udział. Polecenia jakie dostaje od dzieci wykonuje sprawnie i z widoczną malamucią radością. Jest niezwykle łagodną i opiekuńczą suczką, czego niejednokrotnie doświadczyły dzieci z różnych szkół i przedszkoli, w których mieliśmy możliwość gościć.

» Galeria zdjęć

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress